Değişim Öğrencileri İçin Pratik Bilgiler

Erasmus ve Mevlana Hareketlilik kapsamında Trakya Üniversitesine gelen tüm değişim öğrencileri gerekli bilgileri web sitesinden (http://erasmus-en.trakya.edu.tr/, http://mevlana-en.trakya.edu.tr/)  edinebilirler.

 

Nerede Kalınır?

 

Trakya Üniversitesi’nin Erasmus Değişim Öğrencileri için tahsis ettiği Erasmus Öğrenci evi bulunmaktadır. Toplam 5 odası bulunup 13 öğrenciye hizmet vermektedir. Ayrıca Mevlana Değişim Programı kapsamında gelen öğrencilere Üniversite konaklama imkanı sağlamaya çalışmaktadır.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda, erkek öğrenciler için 2-3-4-5 kişilik; kız öğrenciler için ise 1-3-4-6 ve 8 kişilik odalarda barınma hizmeti sunulmaktadır.

 

 

Vize Yükümlülükleri

 

Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu’ndan öğrenci vizesi almak zorundadır. Gelen öğrencilere, dönem başlamadan en az 2 ay önce vize için başvuru yapmaları önerilir.

 

Vize başvurusu için gerekli evraklar:

 

Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olan)

Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan alınan doldurulmuş vize başvuru formu

Pasaport formatında fotoğraf

Ev sahibi Üniversite’den alınan öğrenci belgesi

Trakya Üniversitesi’nden alınan kabul mektubu

Başvuru ücreti

 

*Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

 

Oturma İzni

 

Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de kalacakları süre 3 aydan fazla olacak ise, öğrenciler Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde ikamet tezkeresi almak üzere Edirne Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne başvurmak zorundadırlar.

 

Öğrenciler, öğrenci vizelerinde belirtildiği gibi Trakya Üniversitesinde geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan zaman dilimi için ikamet tezkeresi almalı ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımalıdırlar.

 

İkamet Tezkeresi  için Gerekli Belgeler

 

-Öğrenci belgesi,

-4 fotoğraf, (vesikalık)

-Geçerli öğrenci vizesi

-Pasaport fotokopisi (aslının ibraz edilmesi gerekmektedir)

-Başvuru Formu (Edirne Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube) den alınabilir. 

-Yerleşim Yeri Belgesi

 

Para Birimi

 

Türk resmi para birimi Türk Lirasıdır (TL).  http://www.tcmb.gov.tr/yeni/eng/ adresinden Döviz Kuru değerlerine bakılabilir.  Para birimi aşağıda belirtilen banknotlar ve madeni paralar şeklindedir:

 

Banknotlar

 

* 200 TL          *100 TL           *50 TL *20 TL *10 TL *5 TL
Resim
 

 

Madeni paralar

 

*1 TL      *50 Kuruş     *25 Kuruş         *10 Kuruş          *5 Kuruş   *1 Kuruş

 

 

 

 

 

 

 

İklim

 

Edirne ilinde çeşitli iklim tipleri görülür. Toprakları fazla engebeli olmadığı ve denize kıyısı olduğu halde Balkanların şiddetli kara iklimi hüküm sürer. Ayrıca Akdeniz’in ılık ve yağışlı iklimi ile bazen Karadeniz iklimi görülür. Balkan yarımadası, Orta Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara denizinin tesiri altındadır. Ergene havzasında kara iklimi hüküm sürer. Kışlar sert ve kar yağışlı, yazlar sıcak geçer. Senelik ortalama yağış miktarı 597 milimetredir.

 

Trakya Üniversitesi’ne Ulaşım

 

Havayolu ile:

 

İstanbul’da bulunan Uluslararası Atatürk Havalimanından yaklaşık 35 dakika mesafedeki Esenler Otobüs Terminali’ne metro (undergraund) ile ulaşılabilir. Esenler Otobüs Terminali’nden Edirne Otogarı’na yaklaşık 2,5 saat kara yolu ile ulaşım mümkündür.

 

İstanbul Esenler Otobüs Terminali – Edirne Otogarı arası hizmet veren otobüs firmaları için;

 

Nilüfer Turizm                        : http://www.niluferturizm.com.tr

Metro Turizm                         : http://www.metroturizm.com.tr

Ulusoy Turizm             :           http://www.ulusoy.com.tr

 

Edirne Otogarı’ndan Trakya Üniversitesi’ne Ulaşım:

 

Edirne otogarı ile Üniversitemiz kısa mesafede olup sehiriçi ücretsiz otogar servisi ile yaklaşık 10 dakikada ana kampus olan Balkan kampüsüne ulaşabilirsiniz. Taksi ile ulaşım otogardan Balkan kampüsüne yaklaşık 15 TL civarındadır.

 

Kent merkezinde bulunan diğer kampüslere ulaşımda da gelişmiş bir minibüs ağı mevcut olup, tüm mesafeler 5-20 dk. arasındadır. Öğrenciler kent içerisinde birçok noktaya yürüyerek ulaşabilmektedirler.

 

Trakya Üniversitesi Kampüs;

 

Trakya Üniversitesi’nin ana kampüsü olan Balkan Kampüsü içerisinde alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler gibi birçok talebe karşılık veren yerler bulunmaktadır. Diğer kampüslerin ise yakınında öğrencilerin yiyecek içecek, kırtasiye, eczane vb. ihtiyaçlarını karşılamaya olanak tanıyan yerler bulunmaktadır.

 

Cep Telefonu Numarası Nasıl Alınır?

 

Değişim öğrencilerine, daha uygun ve ucuz bir şekilde iletişim kurabilmeleri için yerel cep numarası almaları önerilir. Değişim öğrencileri pasaportları ile birlikte Turkcell, Avea veya Vodafone merkezine başvurarak bir yerel cep numarası alabilirler.

 

Yararlı Web Siteleri

Türkiye Cumhuriyeti, Turizm ve Kültür Bakanlığı: http://www.goturkey.com/

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı:     http://www.mfa.gov.tr

Bu içerik 11.02.2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 2710 kez okundu.