Tıbbi Olanaklar

Trakya Üniversitesi, personeli ve öğrencilerinin her türlü sağlık sorunlarını karşılayabilecek tam donanımlı 1000 yataklı hastanesi ve acil servisiyle sağlık hizmeti sunmaktadır. Üniversitenin Araştırma Hastanesinde yer alan kliniklerde, öğrencilere ve bölge halkına en iyi sağlık hizmetini sunma konusunda, uzman tam zamanlı hekimler ve diğer gerekli sağlık personeli aracılığıyla sağlık hizmetleri verilmektedir. Araştırma Hastanesi, ana yerleşke olan Balkan Yerleşkesi’nde bulunmaktadır.

T.C. Uyruklu Öğrencilerimizin Tıbbi Olanaklardan Faydalanması

            Ailesi herhangi bir Sosyal Güvenlik Kuruluşuna bağlı öğrencilerimiz anne ve babaları üzerinden bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumundan yararlanabilirler. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerimiz ise il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak gelir tespiti yaptırmak suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Uluslararası Öğrencilerimizin Tıbbi Olanaklardan Faydalanması           

04/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre üniversitelerde yükseköğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının üçte birinin 30 günlük tutarı üzerinden kendilerince genel sağlık sigortası pirimi ödemek suretiyle genel sağlık sigortalısı olurlar. 2014 yılı için Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen uluslararası öğrenciler 01/01/2014 ile 30/06/2014 tarihleri arasında aylık 42,84 TL, 01/07/2014 ile 31/12/2014 tarihleri arasında ise 45,36 TL  yatırarak sağlık hizmetinden  yararlanabilirler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri

Trakya Üniversitesi, öğrencilerinin başarılı olabilmeleri için onların psikolojik anlamda rahat ve sağlıklı olmaları gerektiğinin bilincindedir. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri; öğrencilerin öz güven kazanmalarına, beceri ve yeteneklerini keşfetmelerine, ne istediklerini bulmalarına, çözüm seçenekleri geliştirmelerine, yaşadıkları ortamı ve bulundukları çevreyi çeşitli yönleriyle tanımalarına yardımcı olmak amacıyla sunulmaktadır.

Trakya Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti ana yerleşke olan Balkan Yerleşkesi Menza binasında randevu sistemiyle hizmet vermektedir.

Bu içerik 11.02.2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1449 kez okundu.